صنایع چوبی

ساخت وبلاگ

در دنیای امروز نوع کار اکثر شاغلین در سازمان ها و شرکت ها به گونه ای است که ساعت ها پشت میز کامپیوتر و یا لپ تاپ می نشینند. حتی خیلی از شما بنا به رشته تحصیلی خود از این قاعده مستثنا نیستید. بنابراین باید بدانید که نوع نشستن و نحوه قرار گرفتن بدن زمانی که با کامپیوتر کار میکنیم بسیار مهم است و بر روی سلامت و حتی کارآیی و بازدهی تاثیر بسیاری خواهد داشت.

پس اگر از آن دسته افرادی هستید که از درد گردن، شانه ، پشت و حتی چشم رنج میبرید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید چرا که دلیل این دردها می تواند استفاده نادرست شما از کامپیوتر باشد. هرچند که باید بگوییم استفاده نادرست از بدنتان!!!

در آغاز تغییر عادت های قبلی برای همه ما بسیار سخت خواهد بود اما اگر بدانیم با رعایت این نکات تا حد زیادی از درد بدنمان کم و به سلامت آن اضافه خواهد شد، تحمل آن و تغییر عادت های اشتباه بسیار ساده خواهد بود.

اولین نکته و مهمترین آن ها میز کامپیوتر کار شماست. در نظر داشته باشید که ارتفاع میز و صندلی شما باید در حالت نرمال باشد. این حالت نرمال یعنی زمانی که روی صندلی می نشینید کف پاهای شما روی زمین باشند و زانو ها در راستای ران و البته کمی پایین تر از باسن قرار بگیرند. از گذاشتن پاها به روی یکدیگر یا روی میز خود داری کنید و تا جای که میتوانید در قسمت انتهایی صندلی بنشینید.

اگر قد شما کوتاه است و یا به طور کلی کمر درد دارید در صورت امکان از یک زیر پایی استفاده کنید. در نظر داشته باشید که پایین و بالای کمر شما به پشتی صندلی تکیه کنند و حتی در صورت لزوم از یک بالشت کوچک استفاده کنید. صندلی های دسته دار بسیار بهتر و مناسب تر برای استفاده طولانی مدت هستند فقط آن را طوری تنظیم کنید تا دستان و شانه های شما رها باشند.

میز کامپیوتر شما نیز باید چند سانتی متر از ران شما بالاتر باشد و کیبورد مقابل و نزدیک دستان شما قرار بگیرد تا مجبور نباشید برای تایپ کردن خیلی دستان خود را دراز کنید. حواستان باشد که قوز نکنید و سر خود را بیش از حد به جلو خم نکنید. این نکته را هنگام استفاده از گوشی موبایتان نیز در نظر داشته باشید!

نمایشگر شما باید طوری روی میز قرار بگیرد که هنگام نگاه کردن به آن گردن شما راحت و صاف باشد و چشمان شما به صورت مستقیم به آن نگاه کند. محل نشستنتان را طوری تنظیم کنید که نور آفتاب یا لامپ از پشت سر به صفحه آن نتابد و حداقل به اندازه یک دست از آن فاصله داشته باشید تا چشمان شما صدمه نبینند. برای محافظت از چشمانتان هر چند دقیقه یک بار به نقطه ای دور نگاه کنید یا به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه با کف دستانتان به آنها استراحت دهید.

حتما هر ۴۵ دقیقه یکبار از میز کامپیوتر خود بلند شوید و کمی راه بروید و به خودتان و بدنتان استراحت بدهید تا خستگی و گرفتگی عضلات رفع شود.

در نظر داشته باشید تا حد امکان از خوردن نهار پشت میز کار جلوگیری کنید. این کار هم برای سلامت بدنتان مهم است و هم برای سلامت روانتان. زمانی که شما پشت میز کامپیوتر غذا میخورید ممکن است که کارهایتان را نیز انجام دهید که این مساله هم موجب اختلالاتی در هضم و جذب غذا به بدن می شود و هم خودتان اصلا نمی فهمید چه خوردید و بنابراین احساس نارضایتی خواهید داشت.

صنایع چوبی...
ما را در سایت صنایع چوبی دنبال می کنید

برچسب : روش صحیح نشستن پشت میز کامپیوتر,نحوه نشستن صحیح پشت میز کامپیوتر,طریقه نشستن صحیح پشت میز کامپیوتر,طرز صحیح نشستن پشت میز کامپیوتر,نحوه صحیح نشستن پشت میز کامپیوتر , فیلم,نحوه درست نشستن پشت میز کامپیوتر,طریقه درست نشستن پشت میز کامپیوتر,طرز درست نشستن پشت میز کامپیوتر,انیمیشن نحوه صحیح نشستن پشت میز کامپیوتر, نویسنده : امین بازدید : 308 تاريخ : شنبه 24 مهر 1395 ساعت: 3:41

اگر بهترین گزینه برای فضای شما میز ناهار خوری مستطیلی است، از انتخاب میز کم عرض نترسید. حتی یک میز با عرض ۷۰ سانتی متر، برای ظروف مشترک وسط میز فضا دارد و شما را نزدیک به هم قرار می دهد. تنها نکته ی منفی چنین میزی این است که به جای اینکه صمیمی و دعوت کننده باشد، بیش از حد رسمی و غیر شخصی به نظر می رسد.

یک میز طویل مانند این میز نه تنها تعداد افراد بیشتری را جا می دهد، بلکه جذاب و چشم نواز است، زیرا شکل و ابعاد جزیره ی آشپزخانه در پشت آن و درب های شیشه ای طویل روبرویش را منعکس می کند.

اگر خانواده ی شلوغی هستید یا همیشه مهمان دارید و به میز ناهار خوری بزرگ نیاز دارید، با انتخاب صندلی های غیر رسمی و راحت تر کاری کنید که فضا کمتر مانند اتاق هیئت مدیره به نظر برسد. ضمنا می توانید میزهای گسترش پذیری انتخاب کنید که برای مصارف روزانه قابل جمع و کوچک شدن هستند. زیرا خوردن غذا با صندلی های خالی اصلا خوشایند نیست.

قرار دادن یک میز مستطیلی در کنار یک نشیمن نیمکتی روشی کم جا است که مانند کافه ی مورد علاقه ی شما به فضای غذاخوری حس دعوت کنندگی می دهد.

اگر بتوانید میز را در یک گوشه ی آفتابی یا پر نور قرار دهید، فضای غذاخوری شما بدون شک مکانی خواهد شد که افراد را برای خوردن یک فنجان چای، خواندن کتاب و مجله و کار با لپ تاپ به سوی خود می کشد. یک مکان واقعا دوست داشتنی!

میز های مستطیلی مزایای دیگری نیز دارند. آن ها می توانند بدون چیرگی بر محیط، در فضاهای کوچک نیز جا شوند. این آشپزخانه ممکن است کوچک باشد، اما همچنان یک میز غذاخوری چهارنفره را به راحتی در خود جای داده است.

ترفند جا دادن یک میز ناهار خوری در یک فضای محدود این تصور را ایجاد می کند که هیچ کمبود فضایی وجود ندارد. میزی انتخاب کنید که اگر در مسیر اصلی است در حدی کوچک باشد که حداقل ۱ متر فضای اطراف آن باز باشد. چیدانه پیش از این ایده هایی از میز غذاخوری پر کاربرد در خانه های کوچک به شما داده است.

اگر برای خرید میز غذاخوری به فروشگاه ها مراجعه کنید، می بینید که گزینه های زیادی پیش روی شما است. اما میز مستطیل شکل معمولا محبوب اکثر افراد است. با وجود این گزینه های زیاد، چرا میزی انتخاب نکنید که در منزل تان خودنمایی کند؟ این میز با پایه های گرد حجیم بسیار جذاب تر از میزی با پایه های مربعی معمولی است.

یک مزیت فوق العاده ی این میز بدون پایه، عدم برخورد پاها به پایه ها در هنگام غذا خوردن است، مخصوصا اگر نشیمن شما به جای صندلی، نیمکت باشد. این میز با طراحی هوشمندانه از جبهه ی بیرونی جزیره ی آشپزخانه طره (کنسول) شده است.

اگر میز تان مستطیل است و خطوط صاف و گوشه های تیز زیادی در فضا دارید، آن جا را با حضور گیاهان از خشکی خارج و نرم و متعادل کنید.

میز ناهار خوری بیضی می توانند به هر وعده ی غذایی حس مهمانی ببخشند، چه بخواهید فقط با خانواده تان غذا بخورید و چه بخواهید مهمانان تان را تحت تأثیر قرار دهید.

پایه های مرکزی میز مشکل برخورد پاها به پایه را ندارند و برای میزهای بیضی مناسب اند. این پایه های مرکزی می توانند یک میز بیضی معمولی را به میزی دکوراتیو و سنتی بدل کنند.

پایه های مرکزی هم چنین می توانند میز بیضی را تندیسی و معاصر جلوه دهند. میزهای بیضی چون گوشه های تیز ندارند که محدودیت ایجاد می کنند، به راحتی می توانند با اضافه کردن صندلی، افراد بیشتری را حول خود جای دهند.

در فضاهای کوچکی که به عنوان مسیر اصلی نیز هستند، لبه های منحنی میز بیضی نسبت به خطوط خشن مستطیل می تواند به جریان یافتن آرام انرژی کمک کند و افراد به صورت آزادتری می توانند از آن ناحیه استفاده کنند.

چهارپایه های ساده گزینه های خوبی برای فضاهای کوچک هستند. می توان در مواقعی که استفاده ندارند، آن ها را زیر میز ناهار خوری با هر شکلی فرو کرد. با این کار نه تنها برای کسانی که در آشپزخانه مشغول به کار هستند، فضای حرکت باز می شود، بلکه از نظر بصری نیز فضا را باز تر و بزرگ تر نشان می دهد.

انتخاب صندلی ها و میز هم رنگ به فضا ظاهر یکپارچه تری می بخشد و اگر صندلی ها مانند میز منحنی باشند، می توانید در جاهای دیگر از گوشه های تیز استفاده کنید – مانند یک اثر هنری یا میز پا دیواری.

یک میز ناهار خوری گرد بهترین گزینه برای آن هایی است که می خواهند صمیمیت و گپ و گفت میان افراد خانواده و دوستان را تشدید کنند. در این نوع چیدمان، هرکسی می تواند دیگری را ببیند و حرف هایش را بشنود و غذاهای مشترک به راحتی قابل دسترس اند. در صورتی که در میز های مستطیلی چنین امکانی وجود ندارد.

به خاطر داشته باشید میزهایی که از چوب یا دیگر مصالح توپر ساخته شده اند، فضای زیادی را از نظر بصری اشغال می کنند. به جای کوچک کردن میز، از یک سطح شیشه ای برای آن استفاده کنید. این کار باعث می شود فضا بازتر و بزرگ تر به نظر برسد.

میز غذاخوری مربع در دکوراسیون داخلی

میز مربع یک گزینه ی معاصر است که گفتگو را راحت می کند، اما معایبی نیز دارد. یک میز مربع فضای زیادی را اشغال می کند و با وجودی که این امکان را فراهم می کند همه یکدیگر را ببینند، فاصله ی یک وجه با وجه دیگر باعث می شود افراد به خصوص در هنگام شلوغی به خوبی صحبت های یکدیگر را نشنوند. ضمن اینکه غذا برای رسیدن از یک سمت میز به سمت دیگر، باید کل میز را دور بزند.

اگر فضای بزرگ دارید، یک میز ناهار خوری مربع و زیبا می تواند افراد زیادی را حول خود جای دهد – برای مثال ۱۶ نفر. صندلی های راحت و منحنی اغلب باعث نرمی لبه های خشن میز می شوند. ضمنا به اضافه کردن یک شیء رومیزی گرد برای متعادل کردن گوشه های میز مربع توجه داشته باشید. مثلا یک کاسه ی گرد پر از میوه، یک گلدان زیبای پر از گل و برگ یا حتی یک مجسمه به خوبی این کار را برای شما انجام می دهند.

صنایع چوبی...
ما را در سایت صنایع چوبی دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : امین بازدید : 308 تاريخ : شنبه 17 مهر 1395 ساعت: 4:17

 ارگونومی میز کامپیوتر به عنوان رشته ای از علوم که به دست آوردن بهترین ارتباط میان انسان و محیط (کار و زندگی) هدف اصلی آن است، تعریف می شود. ارگونومی با ارزیابی قابلیت ها و محدودیت های انسان (بیومکانیک و آنتروپومتری)، استرس های کاری و محیطی (فیزیولوژی کار و روان شناسی صنعتی)، نیروهای استاتیک و دینامیک روی بدن انسان (بیومکانیک)، خستگی (فیزیولوژی کار و روان شناسی صنعتی) و طراحی ایستگاه کاری و ابزارها (آنتروپومتری و مهندسی) سر و کار دارد. بنابراین ارگونومی از علوم بسیاری تشکیل یافته است.

نتایج به کارگیری اصول میز کامپیوتر در محیط های کاری:

- پیشگیری از اختلالات اسکلتی - عضلانی در بین شاغلین (مانند کمر درد، سندروم تونل کارپال یا درد شدید در مچ دست، درد ناحیه گردن، درد ناحیه زانو یا آرنج و...)

- کمک به پیش گیری از حوادث شغلی

- افزایش میزان رضایت مندی کارکنان

- افزایش رفاه و آسایش کارکنان

- کمک به افزایش بهره وری در کار

- کمک به افزایش تولید

ارگونومی در کار با کامپیوتر:

طی چند سال اخیر تولید کنندگان میز کامپیوتر و تجهیزات مرتبط با آن به طراحی ارگونومیک محصولات خود توجه زیادی نشان داده اند. تولید کنندگان تجهیزات و وسایل کامپیوتر (مانند صفحه کلید، ماوس، میز و صندلی و...) اکنون سعی می کنند تا محصولات را مطابق با اصول ارگونومی طراحی و تولید کنند. رعایت اصول ارگونومی سبب کاهش ضایعات چشم، سردرد، کمر درد و فشار در نواحی مچ دست، شانه و گردن در اپراتورهای کامپیوتر خواهد شد.

کاربرد کامپیوتر در زندگی بشر بسیار زیاد است و تعداد زیادی از افراد ساعت های متمادی با کامپیوتر کار می کنند. به همین دلیل شناخت عوامل موثر در محیط کار با کامپیوتر اهمیت زیادی دارد وجود شرایط نامناسب در محیط کاری و عدم توجه به موارد ارگونومیکی و بهداشتی هنگام کار با کامپیوتر ممکن است در بلند مدت سبب بروز بیماری ها و ناهنجاری ها شود.

ارگونومی میز کامپیوتر بیشتر کاربران کامپیوتر در محیط های سربسته و فضاهای کوچک کار می کنند. کم ترین ویژگی های یک محیط کاری مناسب برای کاربران کامپیوتر به قرار زیر است:

1- وجود سیستم تهویه مطبوع

2- نور کافی و مناسب

3- استفاده از میز مخصوص که دارای عرض و ارتفاع استاندارد باشد.

4- استفاده از صندلی ارگونومیک با قابلیت تنظیم ارتفاع.

5- استفاده از زیرپایی برای قرار گیری مناسب و راحت پاها.

6- استفاده از copy holder برای خم نکردن بیش از حد گردن

صنایع چوبی...
ما را در سایت صنایع چوبی دنبال می کنید

برچسب : ارگونومی میز کامپیوتر,ارگونومي ميز كامپيوتر, نویسنده : امین بازدید : 323 تاريخ : شنبه 10 مهر 1395 ساعت: 4:45

رومیزی های قلاب بافی شده میز ناهار خوری

اگر سبک خانه تان وینتج و یا کلاسیک است می توانید برای میزهای غذاخوری تان از پارچه های قلاب بافی شده استفاده کنید. این پارچه ها طرح و نقش های متفاوتی دارند وبا راحتی اگر هنر قلاب بافی را بلد باشید می توانید آن را خودتان بسازید. اگر هم نه می توانید به سر اغ مادرها و یا حتی مادر بزرگ های تان بروید و از آن ها درخواست کنید تا یکی از زیباترین انواع آن ها را برای میز شما ببافند.

شال هایی به عنوان رومیزی

اگر قرار است مهمانی دوستانه ای را ترتیب دهید پیشنهاد می کنم از شال های رنگ یرنگی متنوعی که داخل کمدهای لباس تان دارید به عنوان رومیزی استفاده کنید. می توانید یک بار این کار را انجام دهید و نتیجه ان را ببینید مطمئنا دوستانتان هم از این کار استقبال می کنند در واقع این ایده یک ایده مقرون به صرفه است.

رومیز ی مخملی میز ناهار خوری

رومیزی های مخملی یا آن هایی که ترکیبی از مخمل و تافته هستند، بسیار خودنمایی می کنند. این رومیزی ها هم که برخی با نام رومیزی های هندی آنها را می شناسند، دارای مزایا و معایبی هستند. این رومیزی های شیک و کلاسیک، بهترین گزینه برای خانه های مدرن و خلوت محسوب می شوند و طرح و رنگ های زنده و شفاف آن ها، سردی فضای خانه را از بین می رود. معمولا این رومیزی ها لک را نشان نمی دهند، اصلا چروک نمی شوند، قیمت نسبتا مناسبی دارند و بسیار سبک هستند.

معایب: مخملی بودن جنس این رومیزی ها باعث تجمع گرد و خاک درون تار و پودشان می شود. به همین دلیل استفاده از آن ها در خانه هایی که بچه های کوچک یا افراد مبتلا به آسم و آلرژی زندگی می کنند، چندان مناسب نیست. به طور کلی، رومیزی هم می تواند مانند هر کالای پرزدار دیگری باعث ایجاد حساسیت شود اما امکان ایجاد این حساسیت در رومیزی مخملی به دلیل حبس شدن انواع گرد و غبار، آلودگی های محیطی و قارچ ها در میان الیاف متراکمش بیشتر است.

رومیزی هایی از جنس ترمه

اگر دوست دارید اصالت را به میز ناهار خوری  و یا میزهای جلو مبلی خانه تان بیاورید از پارچه هایی با طرح و نقش ایرانی استفاده کنید، یکی از بهترین انتخاب ها پارچه های ترمه هستند که با رنگ ها وطرح های بی نظیر و خیره کننده شان چهره ای متفات و اصیل به دکوراسیون داخلی خانه شما می بخشند. برای آن که بیشتر با پارچه های ترمه آشنا شوید می توانید مطلب سفر به سرزمین رنگارنگ ترمه ها در خانه ترمه ایران را بخوانید.

رومیزی کتانی

رومیزی هایی با جنس کتان نازک که معمولا با ملیله و سرمه روی آن ها کار می شود هم طرفداران و مزایا و معایبی دارند. این رومیزی های سبک و زیبا برای قرار گرفتن روی شیشه میز ناهارخوری و میز جلوی مبل بسیار مناسب هستند، می توان آن ها را روی میزهای عسلی که قرار نیست شیشه داشته باشند هم انداخت، گرد و غبار زیادی به خود نمی گیرند و نیازی به اتو کردن آن ها پس از شستن نیست. روشنی رنگ آن ها(این رومیزی ها معمولا به رنگ سفید یا نباتی هستند) باعث باز و خلوت تر نشان دادن فضا می شود.

معایب: شستن این رومیزی ها کار ساده ای نیست و نمی توان آن ها را داخل ماشین لباسشویی انداخت. اگر نخ قسمتی از ملیله دوزی یا سرمه دوزی شان پاره شود، تمام سرمه ها و ملیله ها می ریزند و از بین می روند. ضمن این که روشن بودن رنگ این نوع رومیزی ها باعث لک شدن مدام آن ها می شود.

استفاده از پارچه هایی با بافت های ضخیم به عنوان رومیزی میز ناهار خوری

پارچه های ضخیم به عنوان رومیزی

برای مهمانی هایی که در فصل های سرد سال برگزار می کنید می توانید از پارچه های ضخیم تر و بافت های در هم تنیده تر استفاده کنید و به میز غذای تان گرما و صمیمیت خاصی ببخشید یادتان باشد که توجه به جزئیات میز غذای شما را زیبا تر می کند.

پارچه های نازک و طرح دار به عنوان رومیزی

اگر برای تان مهم است که طرح خود میز غذایتان معلوم باشد و می خواهید از رنگ زیبای آن لذت ببرید استفاده از پارچه هایی مانند آن چه که در عکس بالا می بینید بسیار کارآمد است. این پارچه ها با بافت های نازک خود به شما اجازه می دهند تا از طرح چوب میز غذا و گرمای خاصی که به محیط می دهد لذت ببرید.

رومیزی پارچه ای

هماهنگ کردن رنگ این رومیزی  میز ناهار خوری با وسایل خانه یا حتی رنگ طبیعت در فصل های مختلف سال، بسیار ساده است. حتی می توانید با این پارچه های رنگی، گرمی و سردی خاصی به فضای منزل تان بدهید. مثلا رنگ های سرد را برای فصل های گرم و رنگ های گرم را برای فصل های سرد انتخاب کنید. رومیزی های پارچه ای رنگی بسیار سبک هستند و فضای منزل را به سادگی از حالت کلاسیک به فانتزی و شورانگیز تبدیل می کنند. این رومیزی ها برای قرار دادن روی شیشه میز ناهارخوری، میز جلوی مبل و عسلی ها مناسب هستند.

معایب: این رومیزی ها به هیچ وجه رسمی نیستند و قرار دادن آنها روی میز برای مهمانی های رسمی مناسب نیست. چروک و لک شدن بیش از اندازه هم از دیگر معایب آن ها محسوب می شود. البته اگر فرزند کوچکی در خانه دارید که مدام رومیزی ها را کثیف می کند، بهتر است از همین جنس های ساده و ارزان قیمت استفاده کنید.

رومیزی های بلند برای خانه ها و میز ناهار خوری که سبک کلاسیک دارند بسیار مناسب و ایده ال هستند. اگر رومیزی های تان را بلند انتخاب می کنید بهتر است به این نکته توجه کنید که باید طرح روی این رومیزی های بزرگ و به اصطلاح درشت باشد در غیر این صورت میز غذای شما چهره مناسبی پیدا نمی کند.

صنایع چوبی...
ما را در سایت صنایع چوبی دنبال می کنید

برچسب : رومیزی میز ناهار خوری,رومیزی برای میز ناهار خوری,مدل رومیزی میز ناهارخوری,انواع رومیزی برای میز ناهار خوری,رومیزی میز غذا خوری,رومیزی میز نهار خوری,رومیزی های میز ناهار خوری,انواع رومیزی میز ناهار خوری,رومیزی برای میز نهار خوری,رومیزی برای میز غذا خوری, نویسنده : امین بازدید : 299 تاريخ : شنبه 3 مهر 1395 ساعت: 3:22